Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Všeobecne

Základné údaje

Samosprávny kraj: Košický 

Okres: Košice okolie

Región: Slanecký

Počet obyvateľov: 279

Rozloha: 295 ha

Prvá písomná zmienka: v roku 1335


Obec Nižný Čaj o rozlohe 295 ha sa nachádza na rozhraní Lučenecko-Košickej zníženiny a Maďarsko Sliezskej oblasti na miernych svahoch v pohorí Slanských hôr, leží v údolí malej riečky Olšava, ktorá je prítokom Hornádu. Údolie z východnej strany obklopujú Slanské vrchy. Obec je od krajského mesta Košíc vzdialená len približne 12 km. Táto skutočnosť vyzdvihuje význam obce z urbanistického hľadiska.

nizny caj letecky.jpg

Nadmorská výška stredu obce je 207 metrov. Na území obce nebola prevádzaná ťažba nerastných surovín a geologickým prieskumom neboli potvrdené geologické zásoby.

Obec sa nachádza na území Košickej kotliny, ktorá patrí k najperspektívnejším oblastiam z hľadiska využívania geotermálnej energie. Významný geotermálny zdroj sa nachádza v lokalite Ďurkov.

Na území obce sa nachádza chránený areál, tzv. Pieskovňa Nižný Čaj. Chránené územie bolo vyhlásené na zabezpečenie ochrany lokality s hromadným výskytom tu hniezdiacich včelárikov zlatých (Merops apiaster). Spoločenská hodnota tohto živočícha predstavuje približbe 600,- Eur. Územie má výchovnú hodnotu a slúži pre pozorovanie biológie a etológie chráneného druhu.

Územie sa radí do teplej oblasti s kotlinovou klímou mierne suchou až vlhkou, s dostatočne veľkou intenzitou teplôt a chladnými zimami. V ročnom priemere prevláda severné prúdenie vzduchu.


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka